Ion Grigorescu. W ciele ofiary 1969-2008

Ion Grigorescu. W ciele ofiary 1969-2008

Pierwsza retrospektywna wystawa rumuńskiego artysty Iona Grigorescu, zatytułowana „W ciele ofiary 1969-2008” powstała w rezultacie projektu badawczego prowadzonego przez zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wspólnie z austriacką kuratorką Kathrin Rhomberg.

Urodzony w 1945 roku w Bukareszcie, wykształcony jako malarz artysta, Ion Grigorescu jest autorem licznych filmów, cykli fotograficznych, zapisów, kolaży - za pomocą których dokumentował swoje codzienne życie, jak i drogę jaką przeszło rumuńskie społeczeństwo na przestrzeni ostatnich dekad, prowadzącą od rumuńskiego reżimu komunistycznego do realiów ekspansywnego kapitalizmu.

Z formalnego punktu widzenia twórczość Iona Grigorescu może być analizowana jako klasyczny przykład środkowo-europejskiej sztuki eksperymentalnej, za pomocą której artysta próbujące znaleźć swoje miejsce w wyjątkowo opresyjnym systemie politycznym. Retrospektywne ujęcie jego twórczości od końca lat 60. pozwala dostrzec w niej o wiele więcej, niż kolejny „zagubiony” rozdział w historii środkowo-europejskiej awangardy. Niezwykłość i osobność postawy artysty polega na śmiałym wprowadzaniu do sztuki konceptualnej wątków religijnych, psychoanalizy oraz na definiowaniu przyczyn kryzysów politycznych poprzez kryzys duchowy. Grigorescu zawsze żywo reagował na bieżące wydarzenia polityczne, jednocześnie filtrując je przez swoje prywatne doświadczenie i fizyczne ograniczenia ciała - jego wielowątkową twórczość można określić mianem duchowej sztuki krytycznej.

Kuratorem wystawy „Ion Grigorescu. W ciele ofiary 1969-2008” jest pochodząca z Austrii Kathrin Rhomberg, kuratorka m.in. 6. Berlin Biennale (2010), wiedeńskiej Secession i dyrektorka Kunstverein w Kolonii, współtwórczyni środkowoeuropejskiego projektu wymiany artystycznej Tranzit.